شستن صورت با صابون ممنوع!

یکی از فاکتور های زیبایی صورت، داشتن پوستی شفاف و با طروات است. پوست ما هر چقدر روشن و عاری از لک و جوش باشد، زیبایی صورت ما بیشتر نمایان می‌کند. اولین گام برای داشتن پوست صورتی بی نقص، انتخاب نحوه درست شستن صورت است. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که شوینده های مخصوص پوست صورت محصولاتی صرفا تجاری برای فروش بیشتر شرکت های آرایشی و بهداشتی هستند. مطمئن باشید این تصور اشتباه است. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با ساختار پوست و عملکرد شوینده ها آشنا شویم.

تبخیر یا دهیدراته شدن پوست بعد از شستن صورت

پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده است که بیرونی ترین لایه پوست اپیدرم نام دارد. اپیدرم در اصل مرز بین محیط بیرون و سطح بدن ما است. اپیدرم با سپر های دفاعی مختلف خود بدن را از خطرات محیطی محافظت می‌کند. یکی از سپر های دفاعی اپیدرم، هیدرولیپیدیک (hydrolipidic film) نام دارد که عملکرد آن مانند لوسیون روی پوست است. یکی از فواید هیدرولیپیدیک ها که بر روی شیار های لایه بیرونی پوست تولید می‌شوند، این است که مانع از تبخیر آب از لایه های پایین تر و از دست رفتن رطوبت پوست ما خواهند شد.

همانطور که گفته شد هیدرولیپیدیک نقش سپر دفاعی برای پوست ما را بازی می‌کند. این سپر دفاعی با خاصیت اسیدی خود باعث نرمی و انعطاف پذیری هر چه بیشتر پوست، آنتی باکتریال و همچنین مانع از تبخیر آب پوست ما می‌شود.

پوستتان را خلع سلاح نکنید!

اگر به یاد داشته باشید پیش تر گفتیم هیدرولیپیدیک ها خاصیت اسیدی دارند و در مقابل صابون ها خاصیت قلیایی دارند. اگر کمی با مباحث شیمی آشنا باشید حتما این را می‌دانید که اسید و قلیا هم دیگر را خنثی می‌کنند. در اصل شما با شستن صورت به وسیله صابون، سپر دفاعی که مانع از تبخیر آب پوست می‌شده را از بین می‌برید. به عنوان دیگر پوستتان را خلع سلاح می‌کنید. درست است که پوست می‌تواند آن را مجدد تولید کند ولی تا آن زمان پوست شما دهیدراته شده و رطوبت آن تبخیر می‌شود. برای همین است افرادی که صورتشان را مدام با صابون شستشو می‌دهند، اغلب پوست های خشک و دهیدراته شده ای دارند.

 

در پایان باید اشاره کنیم که شوینده های مخصوص پوست صورت مانند فوم ها و ژل های شستشو صورت، به غیر از آن که خاصیت قلیایی ندارند و دوستار پوست صورت هستند، بر اساس میزان اسیدیته و ساختار پوست صورت فرموله شده اند تا کمترین آسیب را در حین شستشو به پوست شما وارد کنند.

نویسنده: سینا مهرپرور